Ūkių apskaitos duomenų tinklas (ŪADT) – vieninga informacinė sistema, kurioje kaupiami duomenys apie prekinę produkciją gaminančių ūkių veiklą, jų pajamų lygį. ŪADT paskirtis – surinkti ir kaupti duomenis iš žemės ūkio produkciją gaminančių ūkių. Šie duomenys apibendrinami, analizuojami. Jais naudojasi įvairios ES institucijos nagrinėdamos žemės ūkio, kaimo plėtros ir kitas problemas, formuojant bendrąją žemės ūkio politiką.
Ūkiai į ŪADT atrenkami pagal ekonominį dydį ir tipą. Skelbiami tik susisteminti ir apdoroti duomenys, rodantys ūkių grupių vidutinius rezultatus.
Analizuoti 18 ūkių duomenys
Zarasų r. į ŪADT 2017 m. atrinkta 18 ūkių. Tai daugiausia mišrūs ūkiai, užsiimantys gyvulininkyste ir augalininkyste. Pastaraisiais metais išaugo mėsinius galvijus auginančių ūkių skaičius, mažėjo pienininkystės krypties ūkių. Tam turėjo įtakos žemos pieno supirkimo kainos. Zarasų r. žemės priskiriamos prie labai nepalankių ūkininkauti, todėl ganyklos ir pievos sudaro didžiąją dalį respondentinių ūkių žemės ūkio naudmenų. Auginami ir grūdiniai augalai, bet didžioji dalis užaugintų grūdų sušeriama gyvuliams. Parduoti dažniausiai auginami rugiai, žieminiai kviečiai, grikiai. Augalininkystės produkcijos (išskyrus grikius) derlingumas beveik 2 kartus mažesnis negu Utenos apskrities ir Lietuvos ūkiuose.
1 lentelė. Grūdinių augalų derlingumas, t/ha
Analizuoti ekonominiai rodikliai
Išanalizavus ekonominius rodiklius, matyti, kad jie gerokai skiriasi nuo Lietuvos respondentinių ūkių vidutinių rodiklių.
2 lentelė. 2017 m. Zarasų r. respondentinių ūkių finansiniai rodikliai
Zarasų r. ūkių pelningumas 2017 m. buvo didesnis nei Utenos apskrities ir Lietuvos ūkių, bet Zarasų rajono ūkiai dirbtų nuostolingai, jei negautų subsidijų. Ūkiams jos – gyvybiškai svarbios, užtikrina veiklos tęstinumą, palaiko pajamų lygį. Be šių dotacijų ūkiai veiklos vykdyti negalėtų. Didesnis subsidijų procentas pajamose yra ūkiuose, kurie plečia veiklą, didina gyvulių bandas, ekologiniuose ūkiuose.
Rajono ūkių skolinimosi lygis 2017 m. buvo mažesnis nei Utenos apskrities ir Lietuvos respondentinių ūkių. Formuojant ūkio turtą, skolintos lėšos sudarė tik 12 proc. Tai rodo, kad ūkių finansinė rizika yra pakankamai maža. Tačiau be skolintų lėšų dažnas ūkis negalėtų užtikrinti ūkio plėtros, apribojama naujų investicijų galimybė ir dėl to ūkiai tampa mažiau konkurencingi rinkoje.
Analizuojant Zarasų r. ūkių rodiklius, matyti, kad kintamų sąnaudų dalis bendrojoje produkcijoje didesnė nei vidutiniškai Lietuvos respondentinių ūkių.
Didesnės kintamos sąnaudos lėmė mažesnį grynąjį pelningumą. Ūkiuose reikėtų išanalizuoti kintamų sąnaudų struktūrą, ieškoti galimybių jas mažinti siekiant gauti didesnį pelną.
Parengta pagal Zarasų r. respondentinių ūkių analizę.
Zarasų r. biuro ekonomikos konsultantė Gražina Filipavičienė
© 2025 LŽŪKT
Visos teisės saugomos
Šioje interneto svetainėje pateiktą tekstinę
ir grafinę informaciją, videomedžiagą
naudoti kituose kūriniuose, kopijuoti,
platinti ir atgaminti be išankstinio
VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo
tarnybos leidimo griežtai draudžiama.
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |