Daugiau nei šešis dešimtmečius kasmet ES Ūkių apskaitos duomenų tinkle (ŪADT) kaupiama apie 100 tūkstančių respondentinių ūkių informacija. Jie atstovauja daugiau kaip 5 milijonams ES ūkių. Tad ši sistema yra pagrindinis duomenų apie pajamų lygį ūkiuose ir valdymo sprendimų žemės ūkio sektoriuje efektyvumą šaltinis. Vis tik, pasauliniams, klimato ir aplinkos kaitos pokyčiams skatinant pereiti prie tvaresnio ūkininkavimo, keičiasi ir sistema – pereinama į Ūkio tvarumo duomenų tinklą (ŪTDT). Kokie nauji ūkių duomenys bus renkami ir kodėl, kalbamės su Zita Sinickiene (nuotr.), VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (Konsultavimo tarnyba) vyr. finansinės apskaitos specialiste.
Konsultavimo tarnybos specialistai ir konsultantai ES Ūkių apskaitos duomenų tinklui duomenis apie Lietuvos ūkių veiklą teikia daugiau nei du dešimtmečius. Kaip tai vyksta?
ES šalyse nuolat stebima padėtis žemės ūkyje, vykdomas ūkininkų veiklos ekonominės ir finansinės būklės monitoringas. Tai daryti padeda ES šalyse unifikuota informacinė sistema – Ūkio apskaitos duomenų tinklas (ŪADT). Su juo susietą veiklą Konsultavimo tarnybos darbuotojai pradėjo vykdyti dar 1996 m., prasidėjus Privataus ūkio apskaitos apžvalgos plėtros projektui, bendradarbiaujant su Danijos žemės ūkio konsultavimo tarnyba ir tuo metu veikusiu Lietuvos agrarinės ekonomikos institutu. Pagal patvirtintus Lietuvos Respublikos teisės aktus, nuo 2023 m. pagrindinė šalies institucija, atsakinga už ŪADT veiklą, ryšių su EK palaikymą ir jos reglamentų įgyvendinimą – VšĮ Žemės ūkio duomenų centras (ŽŪDC). Jis, remdamasis vėliausiais ūkių struktūros tyrimais ir visuotiniu žemės ūkio surašymu, rengia ūkių atrankos planą, teikia jį tvirtinti ŪADT nacionalinei tarybai, o patvirtintą pateikia EK. Beje, Lietuvai įstojus į ES 2004 m., duomenų teikimas į Ūkių apskaitos tinklą tapo privalomu.
Konsultavimo tarnyba yra viena iš apskaitos tarnybų, kuri pagal ŽŪDC pateiktą respondentinių ūkių atrankos planą parenka ūkius ir sudaro su jais susitarimus dėl duomenų teikimo į ŪADT, surenka iš respondentinių ūkių reikiamus duomenis, atlieka jų pirminę patikrą ir periodiškai teikia juos ŽŪDC, naudodamasi ŪADT duomenų analizės rezultatais, konsultuoja tyrime dalyvaujančius respondentus ir parengia individualių rezultatų analizes. Sukurta programa, kuri automatiškai perkelia duomenis iš apskaitos programos į respondentinių ūkių anketas. Duomenų patikrai atlikti naudojama kontrolės programa. Bendradarbiaujant su ŽŪDC, sukurta apklausos anketa, kuri kasmet atnaujinama, pasikeitus pildymo sąlygoms.
Kiekvienais metais Konsultavimo tarnybos finansinės apskaitos ir ekonomikos konsultantai, remdamiesi apskaitos duomenimis, iš 1300 respondentinių ūkininkų ūkių renka ir teikia informaciją apie jų gamybinę ir finansinę veiklą. Toks kiekvienų metų ŪADT dalyvaujančių respondentinių ūkininkų ūkių skaičius numatytas Žemės ūkio ministerijos strateginiame plane.
Įgyvendinant ŪADT programą, plėtojama ir šviečiamoji veikla: 2024 metais parašyti 42 informaciniai straipsniai paskelbti Konsultavimo tarnybos portale www.agroakademija.lt.
© 2025 LŽŪKT
Visos teisės saugomos
Šioje interneto svetainėje pateiktą tekstinę
ir grafinę informaciją, videomedžiagą
naudoti kituose kūriniuose, kopijuoti,
platinti ir atgaminti be išankstinio
VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo
tarnybos leidimo griežtai draudžiama.
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |