ES šalyse, įgyvendinant bendrąją žemės ūkio politiką, nuolat stebima žemės ūkio padėtis, t. y. ūkininkų veiklos ekonominė ir finansinė būklė.
Lietuvos žemės ūkio produkcijos gamintojų, įtrauktų į Ūkių apskaitos duomenų tinklą (ŪADT), veiklos apskaitos rezultatų tyrimo duomenys skelbiami nuo 1996 m. Respondentiniai ūkiai apima beveik visus šalies rajonus. Pagal jų duomenis atliekama ūkininkų ūkių ekonominė analizė. Ūkiai atrenkami statistinės atrankos metodo būdu.
Augalininkystės apžvalga
Trakų r. 2017 m. buvo atrinktas 21 respondentinis ūkis. Jie grupuoti pagal ekonominį dydį, ūkininkavimo tipą, turimos žemės plotus. Ūkiai buvo mišrūs, nedideli. Juose daugiausia plėtotas ekologinis ūkininkavimas, nenaudotos cheminės augalų apsaugos priemonės ir trąšos. Derlius gerintas agrotechninėmis priemonėmis.
Remdamiesi pateikta lentele, matome, kad nuo 2012 m. iki 2017 m. bendras deklaruotas plotas Trakų r. padidėjo 2732,17 ha, bet pateiktų paraiškų skaičius per minėtą laikotarpį sumažėjo 573 vnt., todėl galime daryti išvadą, kad ūkiai Trakų r. stambėjo ir deklaravo daugiau žemės ūkio naudmenų.
1 lentelė. Bendro deklaruoto ploto, paraiškų skaičiaus palyginimas
Analizuodami 2 lentelę, matome, kad ir Trakų r., ir Lietuvoje, didžiausią dalį pasėlių struktūroje sudarė augalai: augantys ariamoje žemėje ir pūdymas, daugiametės ganyklos (I grupė), natūralios ir pusiau natūralios pievos (VI grupė) ir azotą kaupiantys augalai ariamoje žemėje (II grupė).
2 lentelė. Deklaruoti plotai pagal žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų klasifikatoriaus grupes
Gyvulininkystės apžvalga
Gyvulininkystės ūkių Trakų r. labai mažai. Kiaulių auginimas buvo uždraustas dėl jų maro. Daugiausia gyvuliai laikyti asmeniniam vartojimui. Iš analizuotų 21 ūkio 8 laikė melžiamų karvių.
1 pav. Galvijų laikytojų, galvijų ir karvių skaičius Vilniaus apskrityje, vnt.
Matome (1 pav.), kad Trakų r. 2017 m. gruodžio 31 d. užregistruoti 404 galvijų laikytojai (Lietuvoje – 51648), kurie laikė 1831 vnt. galvijų (Lietuvoje – 674242). Kalbant apie karvių laikytojus, 2017 m. gruodžio 31 d. Trakų r. registruota 288 (Lietuvoje – 41354), kurie laikė 677 karves (Lietuvoje – 272101).
Ekonominiai rodikliai
Atlikus ūkių finansinių rezultatų analizę, nustatyta, kad 2017 m. Trakų r. respondentų grynasis pelningumas buvo 0,44. Tuo metu Lietuvos mastu – 0,38. Grynasis pelningumas – vienas svarbiausių rodiklių, apibūdinančių ūkio veiklos efektyvumą. Šio rodiklio reikšmė rodo, kiek 1 pardavimo pajamų eurui tenka grynojo pelno. Gauta reikšmė reiškia, kad Trakų r. respondentų 1 pardavimo pajamų euras uždirbo 0,06 Eur daugiau pelno, palyginti su visos Lietuvos respondentais.
Labai svarbus ūkio finansinei analizei yra grynojo pelningumo be dotacijų, susijusių su pajamomis, rodiklis, rodantis ūkio gebėjimą gauti pelno, negaunat išmokų. Lietuvos respondentų reikšmė – 0,05, o Trakų r. – -0,14. Galima daryti išvadą, kad Trakų r. respondentai labai priklausomi nuo tiesioginių išmokų, be jų negali vykdyti pelningos veiklos. Būtina ieškoti sprendimų, kaip uždirbti daugiau pajamų, mažinti sąnaudas, kad kuo mažiau būti priklausomiems nuo paramos, t. y. nuo išorinių politinių veiksmų, kuriems ūkiai negali daryti tiesioginės įtakos.
Naudinga vaizdo informacija
ŪADT – tvariam Europos žemės ūkio ir kaimo vietovių vystymuisi
© 2025 LŽŪKT
Visos teisės saugomos
Šioje interneto svetainėje pateiktą tekstinę
ir grafinę informaciją, videomedžiagą
naudoti kituose kūriniuose, kopijuoti,
platinti ir atgaminti be išankstinio
VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo
tarnybos leidimo griežtai draudžiama.
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |