Naujienos

Tirkime ūkio dirvožemį – granuliometrinė sudėtis, struktūra ir katijonų mainų geba: kodėl tai svarbu? (1)

  2025-03-07

Dirvožemio tyrimai yra būtini, siekiant užtikrinti tvarų ir efektyvų žemės ūkį bei apsaugoti aplinką. Jie padeda nustatyti dirvožemio savybes bei galimybes išauginti didesnį derlių. Kokie tyrimai aktualiausi ir kodėl svarbu gerai pažinti savo ūkio dirvožemį? Šiame straipsnyje aptarsime dirvožemio granuliometrinę sudėtį, struktūrą ir katijonų mainų gebą – tris tarpusavyje glaudžiai susijusias savybes, lemiančias dirvožemio derlingumą ir augalų augimo sąlygas.

Vieni aktualiausių dirvožemių tyrimų yra maistinių medžiagų kiekio, pH lygio, struktūros būklės, organinės anglies kiekio, biologinio aktyvumo, katijonų mainų gebos nustatymas. Remiantis šiais rodikliais, galima tiksliau parinkti trąšas, optimizuoti augalų auginimo sąlygas ir išvengti perteklinio tręšimo, kuris gali neigiamai paveikti ne tik patį dirvožemį bet ir aplinką. Be to, reguliariai atliekami tyrimai padeda išvengti nereikalingų išlaidų trąšoms, užtikrinant ekonomišką ir darnų ūkininkavimą.

Norint tvariai naudoti dirvožemį, svarbu jį gerai pažinti. Pastaruoju metu vis daugiau kalbama apie dirvožemio sveikatą, kuri vertinama pagal tris pagrindinius rodiklius. Pirmas – biologinės savybės, apimančios mikroorganizmų kiekį ir jų veiklą, organinių medžiagų skaidymą, azoto atpalaidavimą, dirvožemio „kvėpavimą“ bei fermentų aktyvumą. Antras – cheminės savybės: dirvožemio pH, kuris lemia maisto medžiagų (azoto, fosforo, kalio, kalcio, magnio ir kt.) prieinamumą augalams. Trečias – fizikinės savybės, kurios daro įtaką vandens režimui, šilumos palaikymui, struktūrai, agregatų stabilumui ir dirvožemio tankiui.

Kuo daugiau sužinome apie šiuos rodiklius, tuo geriau suprantame dirvožemio būklę ir galime priimti tvarius sprendimus, siekiant didesnio derliaus. Išsamūs dirvožemio tyrimai, atliekami LŽŪKT laboratorijoje, padeda įvertinti jo fizikines, biologines ir chemines savybes bei suplanuoti dirvožemio gerinimo strategiją.

Daugiau skaitykite www.agroakademija.lt