Naujienos

Tirkime dirvožemį: augalų mitybos elementai, pH ir katijonų mainų geba – kodėl svarbu ir kaip šie rodikliai susiję

  2025-03-31

Augalų mitybos elementai, dirvožemio pH ir katijonų mainų geba – kuo tai svarbu ir kodėl šie rodikliai susiję. Atsakymai straipsnyje. 

Augalų mitybos elementai dirvožemyje yra esminiai veiksniai, lemiantys jų augimą, vystymąsi ir produktyvumą. Dirvožemyje esantys makroelementai, tokie kaip azotas (N), fosforas (P) ir kalis (K), yra būtini augalų gyvybiniams procesams, o kalcis (Ca) ir magnis (Mg) yra svarbūs augalų augimui, tuo pačiu gerai dirvožemio struktūrai ir cheminėms savybėms palaikyti. Visi jie sudaro pagrindą augalų mitybai, tiesiogiai veikdami jų vystymąsi, atsparumą ligoms ir aplinkos sąlygoms. Tinkamas maistinių elementų balansas dirvožemyje ne tik padidina augalų produktyvumą, bet ir prisideda prie tvarios žemdirbystės bei dirvožemio išteklių išsaugojimo ateities kartoms. Šiame straipsnyje aptarsime pagrindinius augalų mitybos elementus, jų funkcijas bei kuo svarbus dirvožemio pH ir katijonų mainų geba.

Dirvožemio tirpalo pH yra svarbus ne tik mineralų dūlėjimui ir mikrobiologinių procesų intensyvumui, bet ir augalų gebėjimui pasisavinti maistines medžiagas iš dirvožemio ir trąšų. Be to, netinkamas pH gali neigiamai paveikti sliekų ir kitų dirvožemio organizmų gyvenamąją aplinką, mažinti dirvožemio struktūros patvarumą, skatinti mitybos elementų (pvz., kalcio) išsiplovimą ir didinti erozijos riziką bei sudaryti palankią terpę kauptis toksiniams elementams, tokiems kaip aliuminis.Dirvožemiuose, tarp jų ir žemės ūkio teritorijose, rūgštėjimas vyksta dėl kritulių pertekliaus, aplinkos geologinės sąrangos, molio mineralinės sudėties, dirvožemio granuliometrinės sudėties, augalinių ir gyvūninių produktų pašalinimo iš laukų bei perteklinio mineralinių trąšų naudojimo. Dirvožemio pH tiesiogiai susijęs su katijonų mainų geba bei pasotinimu bazėmis ir mitybos elementų prieinamumu augalams.

Daugiau skaitykite www.agroakademija.lt