Naujienos

Lietuvos agronomų sąjungos suvažiavimas – agronomai buvo, yra ir bus

  2025-04-11

Lietuvos agronomų sąjungos XXXVIII suvažiavime, balandžio 11 d. organizuotame Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos mokymo centre „Agroakademija“, aptarti 2024 m. nuveikti darbai, apdovanoti iškiliausi profesijos atstovai, o pranešimuose akcentuota biologinės įvairovės didinimo ir dirvožemio sveikatingumo svarba.

Agronomams rūpi daug kas – žinios apie augalus ir dirvožemį, atsakomybė už švarią aplinką, bioįvairovę, tvarų žemės ūkį, meilė savo kraštui. Suvažiavimo metu visa tai tarsi susiliejo agronominių žinių, nuoširdaus bendravimo, poezijos ir dainų dermėn.

Šiuo metu Lietuvos agronomų sąjungoje 412 narių. Ją sudaro Šiaulių, Šilalės, Šakių filialai ir VDU Žemės ūkio akademijos, LAMMC Žemdirbystės ir Sodininkystės ir daržininkystės institutų, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarybos, Radviliškio, Pasvalio, Šilutės, Varėnos, Biržų, Kupiškio rajonų skyriai.

Sveikindamas suvažiavimo dalyvius ir kalbėdamas apie 2024 m. nuveiktus darbus, Lietuvos agronomų sąjungos pirmininkas dr. Edvardas Makelis dėkojo visiems už profesijos prestižo didinimą, atliktus darbus. Atkreipė dėmesį į svarbias datas, susijusias su agronomu, profesoriumi, akademiku Petru Vasinausku, kurioms įprasminti bus skiriamas LAS dėmesys.  

„Mes turime vertinti istoriją. Jei nevertiname – tai neturime šaknų, o agronomai buvo, yra ir bus“, – sakė dr. Edvardas Makelis.

Dėmesys biologinei įvairovei ir dirvožemiui

Suvažiavimo dalyviai išklausė VDU ŽŪA Agronomijos fakultete dirbančio agronomo prof. dr. Kęstučio Romanecko pranešimą apie mokslinius tyrimus, susijusius su pasėlių biologinės įvairovės didinimu sėjant įsėlius, paliekant net ir piktžolių (siūlyta vadinti įvairiažolėmis) dangą.

„Išnaikinsime bioįvairovę, valgysime augalus muliažus“, – teigė profesorius.

Pasak K. Romanecko, endogeniniai augalų rotacijų tyrimai, agroekologinės sėjomainos ir kiti naujausi mokslo darbai atliekami siekiant auginti augalus be jokių trąšų ir pesticidų.

Apie dirvožemio sveikatingumą, jo diagnostiką ir valdymą kalbėjusi Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) vyresnioji augalininkystės specialistė dr. Kristina Amalevičiūtė-Volungė akcentavo, kad labai svarbu žinoti mitybos elementų kiekius dirvožemyje, kokia yra katijonų mainų geba. Tai žinant, galima padidinti dirvožemio derlingumą, optimizuoti tręšimą, sumažinti mitybos elementų nuostolius, o ilgalaikėje perspektyvoje – palaikyti dirvožemio sveikatą bei produktyvumą.

 Ji kvietė tirtis dirvožemį akredituotoje Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos laboratorijoje. „Pasirinkus LŽŪKT dirvožemio sveikatingumo tyrimo paketą, galima įvertinti dirvožemyje sukauptą suminį azotą (N), fosforą (P), kalį (K), kalcį (Ca), magnį (Mg) ir natrį (Na), taip pat augalams lengvai prieinamus fosforo (P2O5) ir kalio (K2O) kiekį, dirvožemio pH, sužinoti, kokia yra dirvožemio katijonų mainų geba ir pasotinimas bazėmis. Kuo aukštesnė geba, tuo dirvožemis derlingesnis“, – sakė dr. Kristina Amalevičiūtė-Volungė. 

Suteikti LAS garbės narių ir nusipelniusių agronomų vardai 

Šventinis kiekvieno LAS suvažiavimo akcentas – garbės narių ir Lietuvai nusipelniusių agronomų vardų suteikimas. Kiekvienas iš jų – savo srities profesionalas, atsakingai dirbantis, besidalijantis patirtimi, mokslo pasiekimais, tapęs pavyzdžiu ne tik agronomų bendruomenei. 

Suvažiavime LAS garbės nario vardai suteikti agronomams Antanui Galiniui, Algimantui Daugėlai, Vincui Kupčinskui, Stanislovui Blinstrubui, dr. Linai Marijai Butkevičienei, Algirdui Jakui. 

Tarp LAS garbės narių – augalininkystės konsultantė Asta Dalangauskienė, LŽŪKT dirbanti nuo 2013 metų. Darbą pradėjusi Kretingos r. konsultavimo biure, nuo 2018 m. Asta vyresniąja augalininkystės konsultante dirba Pakruojo r. biure, o nuo 2024 m. vadovauja šiam biurui. Konsultantė gerai žinoma rajone ir už jo ribų, gerbiama ūkininkų už sąžiningą, atsakingą, kruopštų darbą. 

Lietuvai nusipelniusio agronomo vardas suteiktas Valstybinės augalininkystės tarnybos prie ŽŪM Augalų apsaugos produktų ir registravimo skyriaus vadovei Kristinai Valionienėnei ir Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos Agronomijos fakulteto profesoriui dr. Kęstučiui Romaneckui.

Juos sveikino LAS pirmininkas Edvardas Makelis, vicepirmininkas Rimtautas Petraitis, kolegos ir bičiuliai.

Puiki dovana buvo agronomės, LAMMC Žemdirbystės instituto vyresniosios mokslo darbuotojos Onos Auškalnienės vadovaujamo etnografinio ansamblio „Seklyčia“ žaismingas pasirodymas.

Autorė Jolanta Dalia Abarienė, LŽŪKT redaktorė 

Egidijaus Vilkevičiaus nuotraukos