Jurbarko r. respondentinių ūkių 2017 m. ekonominei apžvalgai atlikti parinkti 202 rajono ūkiai. Ūkininkai yra Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (toliau – LŽŪKT) Jurbarko r. biuro klientai. Lietuvos vidurkiui palyginti imti 5227 visos Lietuvos ūkiai, kurie yra LŽŪKT klientai.
Ūkio apskaitos duomenų tinklo respondentai – tai vidutiniai ir stambūs Jurbarko r. ūkiai, kurių didžioji dauguma verčiasi augalininkyste arba yra mišrūs. Dauguma šių ūkių 2017 m. dirbo pelningai, o vidutinis jų grynojo pelningumo rodiklis buvo 0,33 (vidutiniškai Lietuvoje – 0,38).
Šioje apžvalgoje stengtasi pateikti skirtumus tarp ūkių specializacijos – apibendrinti atskirų specializacijų pelningumo rodikliai. Pateiktoje diagramoje palygintas augalininkystės, mišrių ūkių ir pieno ūkių pelningumas.
Dalis rajono teritorijos 2017 m. labai nukentėjo nuo liūčių, todėl užaugintas derlius kai kur liko nenuimtas ir tai lėmė vidutinį derlingumą, taip pat augalininkystės bei mišrių ūkių pelningumą. Tuo metu specializuoti pienininkystės ūkiai praėjusiais metais dirbo pelningiausiai.
Ūkiai ekonomiškai priklauso nuo tiesioginių išmokų
Atmetus dotacijas, susijusias su pajamomis, vidutinis Jurbarko r. ūkių pelningumas buvo tik 0,08 (vidutiniškai Lietuvoje – 0,05). Palyginus augalininkystės, mišrių ūkių ir pieno ūkių rodiklius, matyti, kad ūkiai ekonomiškai labai priklausomi nuo tiesioginių išmokų.
Dalis ūkių, negaudami dotacijų, dirbtų nuostolingai (2017 m. tokie buvo augalininkystės ūkiai, nukentėję nuo liūčių).
Lygintas pelningumo rodiklis
Didesni ūkiai yra sukaupę nemažai turto, todėl įdomus yra turto pelningumo rodiklis, kuris rodo, kiek grynojo pelno uždirbo vienas į turtą investuotas euras. Jurbarko r. šis rodiklis vidutiniškai 0,17 (panašus ir Lietuvos vidurkis – 0,16), tai yra, vienas į turtą investuotas euras rajono ūkiuose uždirbo 17 centų grynojo pelno. Diagramoje lyginamas augalininkystės, mišrių ir pieno ūkių turto pelningumas.
Didžiausias pajamas Jurbarko r. ūkiai gauna iš augalininkystės produkcijos gamybos, o pieno ūkių kasmet mažėja. Palyginus su aplinkiniais rajonais, kuriuose ūkininkavimo sąlygos panašios, Jurbarko r. pieno ūkių laikytojų skaičius praėjusiais metais buvo vienas iš mažiausių, o melžiamų karvių skaičius ir parduoto pieno kiekis buvo mažiausias (ŽŪIKVC duomenys):
Jurbarko r. ūkininkai, nors ir laikantys gyvulių, jei tik gali padidinti žemės plotus, stengiasi verstis ir augalininkystės produkcijos gamyba, nežiūrint į tą, kad didelį javų derlingumą gauna tik pavieniai pažangiai dirbantys augalininkystės ūkiai.
Atkreiptinas dėmesys, kad optimaliausią pelningumą pasiekia mišrūs ūkiai, nes esant nepalankioms klimatinėms sąlygoms mišriuose ūkiuose galima vienos srities pelnu padengti kitos srities nuostolį.
Jurbarko r. biuro ekonomikos konsultantė
Ramutė Mockevičienė
© 2025 LŽŪKT
Visos teisės saugomos
Šioje interneto svetainėje pateiktą tekstinę
ir grafinę informaciją, videomedžiagą
naudoti kituose kūriniuose, kopijuoti,
platinti ir atgaminti be išankstinio
VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo
tarnybos leidimo griežtai draudžiama.
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |