Žemės ūkio ir konsultavimo paslaugas teikiančios organizacijos iš 20 Europos šalių Europos žemės ūkio ir kaimo vietovių konsultavimo tarnybų asociaciją „EUFRAS“ įkūrė 2013 metais. Jos tikslas – remti konsultavimo paslaugas visoje Europoje. „EUFRAS“ veikloje aktyviai dalyvauja Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba.
„EUFRAS“ (European Forum for Agricultural and Rural Advisory Services) veikia kaip kaimo vietovėse konsultavimo paslaugas teikiančių konsultantų, politikos formuotojų, žemės ūkio bendruomenių ir kitų suinteresuotųjų šalių bendradarbiavimo ir keitimosi žiniomis platforma. Organizuodama seminarus, darbo grupes ir konferencijas, „EUFRAS“ skatina bendradarbiavimą ir inovacijų taikymą, teikiant konsultavimo paslaugas. Gerindama konsultavimo paslaugų kokybę ir efektyvumą, asociacija prisideda prie tvaraus kaimo vietovių ir žemės ūkio sektoriaus vystymo Europoje.
Dabar „EUFRAS“ priklauso 53 organizacijos iš 30 šalių. Viena iš jų yra Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba (LŽŪKT), aktyviai dalyvaujanti asociacijos veikloje.
Kartą per metus visi „EUFRAS“ nariai susitinka generalinėje asamblėjoje, kurioje aptariama įgyvendinta ir planuojama veikla. 2025 m. generalinėje asamblėjoje, organizuotoje bendradarbiaujant su Airijos žemės ūkio konsultantų asociacija „ACA“ (Agricultural Consultants Association) ir Airijos žemės ūkio bei maisto plėtros tarnyba „Teagasc“, akcentuotas konsultantų vaidmuo žemės ūkio žinių ir inovacijų sistemoje ŽŪŽIS (Žemės ūkio žinių ir inovacijų sistema).
Asamblėjoje dalyvavo konsultavimo institucijų atstovai iš 16 Europos šalių: Airijos, Jungtinės Karalystės, Suomijos, Švedijos, Prancūzijos, Vokietijos, Belgijos, Lietuvos, Latvijos, Vengrijos ir kt. Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybai atstovavo direktorius Gintas Saulius Cironka ir Inovacijų paramos tarnybos vadovė Lina Žukauskienė.
„EUFRAS“ valdybos pirmininkas Rui Almeida ir Airijos „ACA“ prezidentas Michael Ryan akcentavo, kad žemės ūkio sektoriui susiduriant su klimato kaitos, technologinių pokyčių ir rinkos svyravimo iššūkiais, konsultanto vaidmuo yra svarbesnis nei bet kada anksčiau. Todėl tik bendradarbiaujant galima rasti geriausius sprendimus šiems iššūkiams spręsti.
„ACA“ – didžiausia Airijos privačių žemės ūkio konsultavimo paslaugų teikėjų asociacija. Įkurta 1979 m. asociacija vienija daugiau nei 280 konsultantų ir teikia paslaugas apie 55 000 ūkių (iš viso Airijoje yra apie 135 000 ūkių). Asociacija turi 164 biurus visoje šalyje. „ACA“ konsultavimo paslaugų spektras platus: nuo technologinių konsultacijų, tręšimo planų rengimo, ūkių dalyvavimo paramos schemose (BISS, ACRES, TAMS) iki ūkių verslo planavimo.
Kas nuveikta 2024 m. ir planuojama šiais?
„EUFRAS“ metinė asamblėja, vykusi Švedijoje, strateginė valdybos sesija ir tarptautinė konferencija Jungtinėje Karalystėje – renginiai, 2024 m. subūrę Europos šalių konsultavimo sistemų atstovus spręsti ir aptarti aktualius klausimus, dalintis patirtimi. Prie to prisidėjo ir pradėta įgyvendinti iniciatyva „EUFRAS Coffee Break“ – kasmėnesiniai nuotoliniai susitikimai, skirti konsultantų kompetencijai kelti.
Aktyviau įsitraukta į darbo grupes maisto sistemų tvarumo ir žemės ūkio stebėsenos srityse (SANTE, AGSFS, AFCO).
Įgyvendinami tarptautiniai projektai „i2connect“, „ClimateSmartAdvisors“, „EU-FarmBook“, STRATUS, dalinantis naudinga kiekvienos šalies patirtimi, siekiant projektuos numatytų tikslų.
Pristatant 2025 m. veiklos planą, akcentuota, kad toliau bus dalyvaujama tarptautiniuose projektuose, organizuojami kasmėnesiniai nuotoliniai „EUFRAS Coffee Break“ renginiai, skirti neformaliai komunikacijai tarp narių, konsultantų kompetencijoms kelti.
Akcentuotas siekis aktyviau dalyvauti ES Civilinio dialogo grupėse, stiprinant „EUFRAS“ poziciją ir dalyvavimą politikos formavimo procesuose, o „EUFRAS“ konferencija numatyta 2025 m. birželio 25–26 d. Briuselyje, Belgijoje.
Asamblėjos metu parengtame dokumente išsakyta „EUFRAS“ pozicija dėl žinių ir inovacijų sklaidos svarbos žemės ūkio sektoriuje. Jame akcentuota, kad būtina užtikrinti efektyvų konsultantų, mokymo įstaigų, mokslinių tyrimų centrų ir kitų suinteresuotų šalių bendradarbiavimą, konsultavimo paslaugos turi apimti visus svarbiausius ūkininkams aktualius klausimus, būti kokybiškos, nešališkos ir prieinamos visiems, užtikrinant 100 proc. finansavimo galimybę. Taip pat nurodyta, kad būtina gerinti žemės ūkio mokymų kokybę, užtikrinant jų atitikimą ūkininkų poreikiams, o žinių perdavimui ir inovacijų sklaidai reikėtų aiškaus finansavimo mechanizmo.
Svarbios praktinės įžvalgos
Interaktyviose dirbtuvėse susipažinta su „Horizon Europe“ projektų „modernAKIS“ ir „ATTRACTISS“ veikla. Dalyviai atliko užduotis, skirtas identifikuoti ir išskirti veiksnius, ribojančius arba skatinančius konsultantų integraciją į ŽŪŽIS, susipažinti su projekto „ATTRACTISS“ metu surinktais metodais ir įrankiais, skirtais naudoti konsultantams bei inovacijų brokeriams įvairiuose inovacijų kūrimo proceso etapuose.
Jaunieji konsultantai dalinosi įžvalgomis, kaip „EUFRAS“ galėtų prisidėti prie jų kompetencijų stiprinimo ir profesinių ryšių plėtros. Išryškėjo pagrindiniai iššūkiai – praktinės patirties trūkumas, profesinė integracija bei ūkininkų pasitikėjimo įgijimas. „EUFRAS“ padeda spręsti šiuos klausimus per YEUFRAS (YOUNG EUFRAS) tinklą, siekdama įtraukti į jį kuo daugiau jaunųjų konsultantų iš įvairių šalių. Taip pat organizuodama mokymus, mentorystės programas ir tinklaveikos renginius, kurie skatina jaunųjų konsultantų profesinį augimą, konsultavimo įgūdžių ugdymą ir profesinių ryšių plėtrą.
„EUFRAS“ narių įgyvendinamų projektų pristatymo sesijoje Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Inovacijų paramos tarnybos vadovė Lina Žukauskienė pristatė naują LŽŪKT tarptautinį projektą „FORADVISE“. Kiti nariai kalbėjo apie projektus „ATTRACTISS“, „EU-FarmBook“, „AdvisoryNetPEST“, „modernAKIS“, „ClimateSmartAdvisors“ ir kt.
Apie „Teagasc“ veiklą
„Teagasc“ – iš dalies valstybės finansuojama Airijos žemės ūkio ir maisto plėtros tarnyba, įkurta 1988 m. Ji teikia konsultavimo ir mokymo paslaugas ūkininkams bei maisto pramonei, vykdo mokslinius tyrimus. „Teagasc“ valdo 7 tyrimų centrus, 7 koledžus ir 52 konsultavimo biurus, aptarnaujančius apie 44 000 klientų. Iš viso institucijoje dirba apie 1200 darbuotojų (tyrimai, konsultavimas, mokymai, administracija), iš jų 295 konsultantai. Populiariausios gyvulininkystės paslaugos. Jas teikia daugiau nei 200 konsultantų, o jomis naudojasi per 35 000 klientų.
„Teagasc“ veikia integruotas mokslinių tyrimų ir žinių perdavimo modelis. Jo pagrindiniai dalyviai – mokslininkai, specialistai, konsultantai ir lektoriai – bendradarbiauja, siekdami užtikrinti efektyvų naujų žinių kūrimą, perdavimą ir jų praktinį pritaikymą ūkiuose. Kalbėta apie „Teagasc“ specialistų ir konsultantų vaidmenį bei funkcijas.
„Teagasc“ mokslinių tyrimų ir žinių perdavimo centrai
Teagasc“ BIA inovacijų centras atidarytas 2024 m. sausį. Jo tikslas – skatinanti bendradarbiavimą tarp žemės ūkio ir maisto sektoriaus verslo bei mokslininkų, siekiant kurti tvarią, aukštos kokybės maisto gamybos sistemą. Centras suteikia galimybes mažoms ir vidutinėms įmonėms išbandyti naujas technologijas, gauti ekspertų konsultacijas bei dalyvauti bendruose projektuose, diegiant inovatyvius maisto gamybos sprendimus.
Centre verslininkams ir mokslininkams teikiamos naujų produktų kūrimo ir testavimo paslaugos, mažoms ir vidutinėms įmonėms nuomojamos įvairios specializacijos įrengtos maisto gamybos patalpos ir įrenginiai, yra mokymams ir inovacijoms demonstruoti skirtos patalpos.
„Teagasc“ Gyvulininkystės ir ganyklų tyrimų centras skirtas Airijos avininkystės sektoriui. Jo tikslas – didinti avininkystės sektoriaus produktyvumą, tvarumą ir konkurencingumą.
Pagrindinės centro tyrimų sritys yra ganyklų naudojimas ir optimizavimas, avių veisimas ir genetika, siekiant pagerinti produktyvumą ir atsparumą ligoms, priežiūros strategijų rengimas ir ligų prevencija, tyrimų rezultatų integracija į praktinį ūkininkavimą.
Centrui priklausančioje fermoje atliekami praktiniai bandymai – vertinami skirtingų avių veislių augimo rezultatai Airijos sąlygomis.
LŽŪKT aktyviai dalyvauja „EUFRAS“ veikloje
„Siekdami palaikyti ir stiprinti bendradarbiavimo ryšius su užsienio partneriais, dalintis patirtimi ir įgyti žinių, kurios pritaikomos tobulinant Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos veiklą, aktyviai dalyvaujamame „EUFRAS“ organizuojamuose renginiuose, drauge su kitų šalių atstovais aptardami strateginius asociacijos veiklos klausimus, konsultantų kompetencijų tobulinimo poreikį, galimybes dalyvauti tarptautiniuose projektuose, atsirinkdami ir pritaikydami savo veikloje inovatyvius konsultavimo, paslaugų teikimo metodus ir įrankius“, – sakė Inovacijų paramos tarnybos vadovė L. Žukauskienė.
Pagal L. Žukauskienės komandiruotės ataskaitą parengė Jolanta Dalia Abarienė, LŽŪKT redaktorė
Organizatorių ir L. Žukauskienės nuotraukos
© 2025 LŽŪKT
Visos teisės saugomos
Šioje interneto svetainėje pateiktą tekstinę
ir grafinę informaciją, videomedžiagą
naudoti kituose kūriniuose, kopijuoti,
platinti ir atgaminti be išankstinio
VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo
tarnybos leidimo griežtai draudžiama.
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |