Naujienos

Ar purtyti ES paramos pinigų medį ir investuoti į dirvožemio sveikatą?

  2025-02-20

Norintys daugiau sužinoti apie ES paramos galimybes, ekonominį dirvožemio dirbimo technologijų vertinimą rinkosi į Anykščiuose organizuotą projekto „Jaunųjų ūkininkų forumas“ seminarą.  

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Anykščių r. biuro finansinės apskaitos-ekonomikos konsultantė Daiva Žibienė seminare pristatė KPP 2014–2020 m. programos buvusias priemones, jų statistiką ir 2025 m. suplanuotas Europos Sąjungos priemones. Konsultantė dalijosi paraiškų ir verslo planų rengimo patirtimi, akcentuodama svarbiausius aspektus.

Bendraujant aptarti klausimai, susiję su jauniesiems ūkininkams skiriama parama. Nuogąstauta, kad jauni žmonės, norintys pradėti verslą, dažniausiai nesurenka prioritetinių balų, akcentuota, kad šiuo metu paraiškas vertinanti NMA jaunuosius ūkininkus kviečia apsiginti paraiškoje numatytą idėją.

Konsultantė atsakė į klausimus: ar yra paramų augalininkystės ūkiams? Ar galima eiti į paramą su šeimos nariais? Ar jaunasis ūkininkas gali samdyti žmones? ir kitus.

„Kiekvienos technologijos ar technikos įsigijimą reikia pagrįsti skaičiavimais, ir tada pavyks įrodyti, kad jos tikrai reikia“, – akcentavo D. Žibienė.

Svarbu investuoti į žinias

Ilgalaikių dirvožemio sveikatingumo gerinimo didinimo bandymų, kuriuos atliko Žemės ūkio akademijos mokslininkai, rezultatais paremtą skaičiuoklę pristatė VDU ŽŪA Bioekonomikos plėtros fakulteto dėstytojas Rolandas Rakštys. Ja naudojantis, galima atlikti investicijų į dirvos dirbimo technologijas ekonominį vertinimą.

„Jei investuoji į dirvožemį, jis duoda grąžą, bet per ilgą laiko tarpą“, – sakė R. Rakštys.

Seminaro dalyviai pripažino, kad nėra vienodų laukų, net tame pačiame būna skirtingas dirvožemis. Pasak vieno iš seminaro dalyvių, „kiekviename lauke galima rašyti kitą agronomijos vadovėlį“. Todėl reikėtų išsitirti dirvožemį, žinoti, ko jam stinga.

Dėstytojas akcentavo, kad taip pat svarbu investuoti į savo žinias. Daugiau žinant, bus lengviau apsispręsti, ar purtyti ES paramos pinigų medį ir investuoti į dirvožemio sveikatą.

Autorė Jolanta Dalia Abarienė, LŽŪKT redaktorė

Egidijaus Vilkevičiaus nuotraukos